Konu Bilgileri
Konu: Bada nedir ? Yazar: AsiL
Okunma: 23 Yorum: 0
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

AsiL 12-05-2017, 02:49 AM   
#1
Bada, mobil teknoloji devi Samsung tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu ve Linux tabanlı mobil işletim sistemidir. Samsung, pazara sunmuş olduğu amiral gemilerinin yanı sıra giriş ve orta segmentte de birçok farklı cihazın satışını gerçekleştiriyordu. Bu giriş seviyesindeki cihazlardaysa Android işletim sistemi gibi hem yeni hem de donanım yetersizliğinden dolayı istenilen performansı vermeyen cihazlarda kullanmak pek mantıklı değildi. Bu durumun üzerine hem kendi işletim sistemine sahip olmak (Apple ve Microsoft gibi) hem de giriş ve orta seviye cihazları içerisinde kullanmak için 2010 Yılında Samsung kendi işletim sistemi olan “bada OS” projesini başlatmıştır.


Bada Nedir? Bada İşletim Sistemi ve Bada Uygulamaları
Bada, mobil teknoloji devi Samsung tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu ve Linux tabanlı mobil işletim sistemidir. Samsung, pazara sunmuş olduğu amiral gemilerinin yanı sıra giriş ve orta segmentte de birçok farklı cihazın satışını gerçekleştiriyordu. Bu giriş seviyesindeki cihazlardaysa Android işletim sistemi gibi hem yeni hem de donanım yetersizliğinden dolayı istenilen performansı vermeyen cihazlarda kullanmak pek mantıklı değildi. Bu durumun üzerine hem kendi işletim sistemine sahip olmak (Apple ve Microsoft gibi) hem de giriş ve orta seviye cihazları içerisinde kullanmak için 2010 Yılında Samsung kendi işletim sistemi olan “bada OS” projesini başlatmıştır.Bada

Bada İşletim Sistemi

bada OS, Kore dilinde “Okyanus” manasına gelmektedir. İlk defa bu işletim sisteminin giriş sürümü 2010 Yılında Barcelona'da gerçekleştirilen bir konferans esnasında Wave S8500'ı ile kullanıcılarının beğenisine sunulmuştur. Bada'nın tanıtılmasının hemen ardından da Twitter, EA, Gameloft, ve Bluckbuster gibi mobil uygulama geliştiricileri kendi üretmiş oldukları uygulamalarla birlikte Bada'ya olan desteklerini göstermiştir.

Bada OS daha çok giriş ve orta sınıf cihazlar için düşünülen bir işletim sistemi olması nedeniyle Samsung'un üretmiş olduğu Galaxy gibi büyük serilerin içerisinde kendisine hiçbir zaman yer edinememiştir. Bada OS daha çok giriş segmentinde ve donanım açısından düşük özelliklere sahip cihazlar içerisinde kullanılmıştır. Samsung hem giriş seviyesi cihaz ihtiyacına karşılık verebilmek hem de Bada OS'i geliştirebilmek için Samsug Wave serini meydana getirmiş ve bu cihazlar içerisinde Bada OS'i kullanmıştır.

2 Yıl kadarlık bir süre dilimi boyunca Wave serisi altında gelişimini devam ettiren Bada OS daha sonradan Samsung'un ihtiyaçlarını karşılamadığı için farklı bir işletim sistemi projesi olan Tizen ile birleştirilmek istenmiştir. Sonuç olarak 2014 Yılı itibariyle Bada OS, Tizen işletim sisteminin gelişimi için birleştirilmiş ve desteğine son verilmiştir.

Bada Uygulamaları

Samsung Wave serisi cihazların satışa çıkmasıyla birlikte, Samsung kendi işletim sistemi Bada OS için “Samsung Apps” adında ulusal bir uygulama platformu meydana getirmiştir. Samsung Apps'in içerisinde halen dahi 2400'ün üzerinde Bada OS işletim sistemli telefonlarda kullanılabilen uygulama yer almaktadır. Bada OS'in resmi desteği komple sona erdiği için maalesef uygulama marketine yeni uygulamalar eklenmemekte ve uygulamalar için güncellemeler sunulmamaktadır.
Alıntı


Bada nedir ? Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Foruma Git: