Konu Bilgileri
Konu: Firefox OS Nedir ? Yazar: AsiL
Okunma: 16 Yorum: 0
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

AsiL 12-05-2017, 02:44 AM   
#1
Firefox OS açık kaynak kodlu ve Linux alt yapısını kullanan bir mobil işletim sistemidir. Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve Smart TV modelleri için geliştirilmiş olan Firefox OS projesinin meydana getirilmesinde Mozilla vakfı ve destekçilerinin katkıları bulunmaktadır.


Firefox OS Nedir? Firefox OS İşletim Sistemi ve Firefox OS Uygulamaları
Firefox OS açık kaynak kodlu ve Linux alt yapısını kullanan bir mobil işletim sistemidir. Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve Smart TV modelleri için geliştirilmiş olan Firefox OS projesinin meydana getirilmesinde Mozilla vakfı ve destekçilerinin katkıları bulunmaktadır.Firefox OS İşletim Sistemi

Firefox OS'in meydana getirilmesindeki en temel amaç mobil işletim sistemi alanında alternatif bir toplum temelli işletim sistemi oluşturmak ve mevcut açığını kapatmaktı. Bu eksikliği kapatmak amacıyla yola çıkan Firefox OS kısmen başarılı oldu ve kullanıcılara yüksek performansla kullanabilecekleri bir işletim sistemini meydana getirdi. Fakat izlenen yanlış politikalar nedeniyle 2015 yılına kadar Firefox OS beklenen ilgiye mashar olamadı.

Firefox OS hem kendi içerisinde uygulamalarla geliyor hem de bunun yanı sıra kullanıcılar istediği taktirde market alanını kullanarak istedikleri uygulamaları edinebiliyor. Tamamı açık standartlar üzerine kurulu olan Firefox OS işletim sisteminin içerisinde yer alan uygulamalar JavaScript ve HTML5 gibi ögelerle de destekleniyor. Firefox OS ilk defa 2012 Yılında Android işletim sistemi kullanılan bir cihazın üzerinde görücüye çıkartılmış ve daha sonradan da 2013 Yılında düzenlenen CES 2013 isimli etkinlik sırasında ZTE markası ilk Firefox OS temelli cihazı olan ZTE Open'ı duyurmuştur.

Bu duyurudan kısa bir süre sonra İspanya'dan GeeksPhone'da kervana katılmış ve Peak+ ile Firefox OS temelli kendi cihazını duyurmuştur. 2014 Yılına geldiğimizdeyse Firefox OS'li cihazlar, 14 operatör tarafından 28 ülkede satışa sunulmuştur.

2015 Yılındaysa Firefox'un operatörler aracılığıyla satılması durumunda en iyi kullanıcı deneyiminin sunulamayacağını açıklayan Firefox yönetimi artık Firefox OS'li cihazların operatörler aracılığıyla kullanılmayacağını belirtmiştir.

Firefox OS Uygulamaları

Firefox OS kullanan işletim sistemlerinin tümü Firefox Marketplace adı verilen özel işletim sistemi bazlı uygulama marketi aracılığıyla uygulamalarına erişmektedir. Diğer popüler işletim sistemlerinin gölgesinde kalıyor olması nedeniyle Firefox OS için de birçok popüler uygulama yer alıyor olmasına karşın uygulama güncellemelerinin kısmen geç geldiğini doğrulayabilmemiz mümkün.
Alıntı


Firefox OS Nedir ? Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Foruma Git: